Ikona pre povinné zmluvné poistenieDnešný príspevok sa bude viesť v duchu povinného zmluvného poistenia, známeho aj pod skratkou PZP. Prečo je také dôležité, si uvedomuje len málokto. My vám však povieme všetko, čo by ste v súvislosti s týmto produktom resp. službou mali vedieť. Hlavnou výhodou je, že sa dozviete to, kde si zoženiete to najlepšie pre vás za čo najkratší čas. Prvým krkom na získanie najvýhodnejšieho poistenia bude otvoriť si PZP kalkulačku. Tá obsahuje množstvo užitočných informácií, môžete si naštudovať každú a jednu poisťovňu zvlášť atď. Veľkým pozitívom je ale to, že vďaka nej si môžete urobiť online porovnanie vašich možností. Ako na to, dozviete sa v texte prípadne ak si hneď hore uvedenú stránku otvoríte.

Čo je to a čo kryje?

Je základným zabezpečením vozidla. Ide vlastne o službu, ktorá zabezpečuje to, že ak svojim motorovým vozidlom poškodíte iné vozidlo alebo osoby, tie budú riadne odškodnené. Na vašu radosť, nemusíte ich odškodňovať vy, hoci ste ich poškodili, ale urobí to za vás vaša poisťovňa. Tým preberá zodpovednosť na seba. Vy sa však s tým budete zmieriť psychicky, čo je mnohokrát horšia ťarcha, než tá materiálna.

Našťastie, nikto nepovedal, že musí ísť len o katastrofálne udalosti. Hradí totiž aj „drobnosti“. Ako poškodený nárazník, rozbité svetlo, poškriabané dvere atď. Ale opäť platí, že to hradí len tým, ktorých ste poškodili neúmyselne. Nehradí vaše poškodenia. Preto si dajte pozor na škodovosť pri povinnej poistke.

Na druhej strane, vďaka tomu, že povinné zmluvné poistenie máte, vás môže odškodniť poisťovňa toho, kto by vás poškodil. Ináč by bolo zbytočné ju kontaktovať a vec by sme museli riešiť priamo s vinníkom udalosti. A to už býva komplikovanejšie.

Nezabudnite, že je to zákonom stanovená povinnosť, takže jeho absencia sa vysoko pokutuje. Napr. policajná hliadka vám pri bežnej kontrole vozidla môže udeliť aj 300-eurovú pokutu, a to „len“ za to, že ste sa nepreukázali zelenou kartou. Okrem toho sa vec môže dostať aj na Obvodný úrad. Ten vám môže aj niekoľko rokov po tomto zistení udeliť pokutu vo výške okolo 3 330 eur. Takže sami vidíte, že viac sa oplatí dať približne 80 eur za ročné poistenie, ako niekoľkonásobne preplatiť na pokutách. Zmienené sankcie sa však týkajú len Slovenska. Aj v zahraničí sa pri nepreukázaní zelenou kartou nedoplatíte, prípadne odídete iným prostriedkom ako ste prišli.

Aké máte možnosti?

Dopravná nehodaMožnosti na uzatvorenie povinného zmluvného poistenia máte pomerne dosť. A to aj vďaka mnohým poisťovniam, ktoré na slovenskom trhu fungujú. Allianz, Axa, Kooperativa, Komunálna poisťovňa, Groupama, Union, UNIQA, Onlia, ČSOB, Wüstenrot, Generali, Genertel a mnohé ďalšie. Aj z týchto si môžete vybrať. Líšia sa nielen dobou existencie na našom území, ale aj ich ponukami ako cenovými, tak aj poistnými.

To, čo všetky poisťovne spája, je výška základného poistného krytia, ktorú určuje štát. Ak teda niekomu spôsobíte škody na majetku alebo na zdraví, toto zabezpečenie musí mať dostatok prostriedok na to, aby vám túto ťarchu odobralo. Konkrétne pri poškodeniach na majetku musí mať prostriedky na vyplatenie do 1 milióna eur. Čo sa týka ujmy na zdraví, poistná suma predstavuje až 5 miliónov eur. Každý však vie, že škodové resp. nehodové udalosti vedia veľmi rýchlo takéto sumy dosiahnuť. Preto sa niektoré poisťovne rozhodli základnú poistnú sumu rozšíriť o niekoľko miliónov. Bez poistenia pochopiteľne musíte všetko hradiť sami.

Základné krytie, akým je preplatenie vami spôsobených škôd iným vozidlám a posádke v nich, je u niektorých poisťovní rozšírené. Konkrétne máme na mysli Generali, Kooperativu a Komunálnu poisťovňu, ktoré už v rámci základného povinného zmluvného poistenia kryjú aj niektoré havarijné riziká. Napr. úraz vodiča, posádky, batožiny, stret so zverou, čelné sklo. U niektorých z nich si môžete vybrať, čo vám viac vyhovuje, inde je krytie presne stanovené. To nemení na veci to, že je to oveľa výhodnejšie, akoby ste si havarijné riziká zaobstarať zvlášť v rámci havarijného zabezpečenia. Je taktiež možné, že už so zakomponovaným havarijným rizikom bude o niečo drahšie, no v konečnom dôsledku stále výhodné.

Online porovnanie

Chcete poznať presne a rýchle všetky vaše možnosti? Tak osobnú návštevu pobočiek hoďte za hlavu. Najvýhodnejšie, najlacnejšie a najlepšie povinné zmluvné poistenie získate prostredníctvom online porovnania aj na hore uvedenej stránke. Je to úplne bezplatný, nezáväzný a pohodlný spôsob zisťovania aktuálnych ponúk. Jedinou úlohou je vyplniť formulár. Ten požaduje údaje o poisťovanom vozidle, ale aj niektoré neosobné údaje o jeho majiteľovi. Cenu si môžete zistiť na auto, prípojný vozík, dodávku alebo motocykel. Ako iste viete, toto zabezpečenie je potrebné aj na iný druh vozidiel, resp. na všetky, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz.

Po vypísaní všetkého potrebného formulár odošlete. Do niekoľkých sekúnd sa vám zobrazí online porovnanie ponúk. Presne uvidíte, že rozdiely medzi jednotlivými možnosťami môžu byť aj niekoľko stoviek eur, ale aj v poistnom krytí. Zobrazí sa vám to najlacnejšie, najvýhodnejšie, najdrahšie, ale aj najlepšie na trhu. To, čo potrebujete, viete sami. Ak ste si už vybrali, o ponuku požiadate klikom na ňu. Budete vyzvaný dopísať ešte niekoľko, tento krát osobnejších údajov. Následne vám bude na mail doručená správa, ktorá bude obsahovať návrh a podmienky zmluvy, dočasnú zelenú kartu, ale aj údaje na zaplatenie.

Dočasná zelená  karta v maily je platná maximálne 30 dní. Preto si dajte dobrý pozor na to, aby ste faktúru stihli zaplatiť včas. Ihneď po zaplatení vám poisťovňa zašle originál zelenej karty. Jej dôležitosť sme vám priblížili vyššie. Do tej doby si nezabudnite vytlačiť a vo vozidle nosiť jej dočasnú variantu, ktorú ste si vytlačili z prijatého mailu.

Verím, že príspevok vám pomohol a že už viete, kde si čo najlepšie, najrýchlejšie a najlacnejšie poistiť vaše vozidlo.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *