Nedisponujete dostatočnými finančnými rezervami? Tak si požičajte!Úver predstavuje konkrétny názov pre všeobecné slovo „pôžičky“, ktoré ho konkretizuje hlavne tým, že udáva ich finančný charakter. V tejto oblasti sa každý cíti zbehlý, no je to skutočne tak? Vedeli by ste pomenovať, aké rôzne produkty so sebou tento finančný produkt prináša? A viete čím sú charakteristické? V dnešnom príspevku si povieme o tejto problematike všetko. V skratke o tom, kde a ako získať najvýhodnejší úver zistíte hneď, ak si kliknete na vyznačené slovo. Ale viete s čím treba pri jeho žiadosť počítať, jeho klady a zápory a iné zaujímavosti, o ktorých by mal vedieť každý, kto nad týmto produktom uvažuje? Ak nie, pokračujte s nami alebo na webe.

Ako možno požiadať?

O úver môžete požiadať dvoma klasickými metódami, a to osobne, telefonicky, ale o pôžičky môžete požiadať aj online alebo cez sms. Práve tie posledné metódy sa radia medzi novšie, modernejšie, no obľubuje si ich čoraz viac zákazníkov zo všetkých vekových kategórií.

Pôžičky online

Tento spôsob požiadania vám poskytne rôzne úvery veľmi rýchlo a dokonca vám vie v okamihu vypočítať ponuky z viacerých spoločností. To znamená, že ak máte internet, využívanie tohto spôsobu vám ušetrí hodiny, ak nie až dni vášho voľného času, ktorý by ste museli obetovať, pokiaľ by ste chceli všetko vybavovať osobne. Získanie pôžičky je najjednoduchšie a najrýchlejšie online.

Pôžičky cez sms

Tento spôsob nie je veľmi šťastným riešením, hoci si to niektorí jeho klienti myslia. V porovnaní s vyššie zmieneným spôsobom sú oveľa pomalšia a jej poskytovatelia zarábajú hlavne na poplatkoch. Samozrejme nehovoríme o klasickej úrokovej sadzbe, ale o jednorazových poplatkoch, ktoré si pôžičky cez sms účtujú za sprostredkovanie sumy. Tie môžu prekročiť aj 50 eur, a to aj vtedy, ak žiadate o nižšiu sumu. Ich čakacia doba je niekoľko dní.

O pôžičky možno požiadať bankové aj nebankové inštitúcie. Pritom už dávno neplatí, že všetky nebankové spoločnosti sú úžernícke. Ak si dávate pozor na to, koho pýtate o pomoc ako aj na to, aké podmienky si kladie, nemôžete sa dostať do takýchto problémov. Ak však idete do niečoho bezhlavo, netreba sa čudovať, že sa nachytáte. Veď spoločnosť si nemôže zmluvu počas jej existencie len tak zmeniť. Ak sa o konkrétne podmienky nezaujímate, je viac ako isté, že budete patriť k tým ľuďom, ktoré na nebankové spoločnosti len nadávajú.

Úverová kalkulačka

Potrebujete zistiť, kde zohnať najvýhodnejší úver? V tom prípade je vám k dispozícii úverová kalkulačka, ktorá vám za krátky čas detailne vypočíta rôzne ponuky, teda ponuky z viacerých spoločností, ktoré budú obsahovať výšku požičanej sumy, celkovú preplatenú sumu, výšku úroku, výšku mesačnej splátky a iné informácie, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zvážiť.

Základné delenie

Pre každého je vhodnejšia iná kategóriaVyššie sme vám naznačili, že finančné pôžičky, teda úvery nemožno len tak zgeneralizovať, ale zahŕňajú v sebe viacero produktov, ktoré delíme na:

Pôžičky ihneď

Predstavujú finančné produkty dostupné rýchlo a ľahko, pretože ich môže získať skoro každý (nezamestnaný, dôchodcovia, ženy na materskej, študenti, živnostníci, zamestnaný pred výplatou). Na ich získanie nemusíte spĺňať žiadne náročné podmienky a môžete ich mať bez registra, bez ručenia či bez dokladovania príjmu. Pôžičky ihneď do 24 hodín vám poskytnú sumu približne do 350 – 500 eur (závisí od spoločnosti) a na účte ju môžete mať už do 10 minút od schválenia. Doba splatnosti je zväčša 30 dní a spláca sa jednorazovo (závisí od sumy). Úrok sa pohybuje od 20-30%, ak ste noví zákazníci, môže byť odpustený. Ide zásadne o nebankové pôžičky.

Rýchle pôžičky

Sú to produkty, ktoré poskytujú vyššie sumy, približne do 5 000 eur, no ich čakacia doba a vybavovanie je dlhšie, môže to celé trvať aj 7 dní. Podmienky na ich získanie sú náročnejšie, bude potrebné dokladovať príjem, možná je aj kontrola registra či ručenie, čiže nie sú určené pre nezamestnaných, dôchodcov ani inú nízko príjmovú kategóriu obyvateľstva. Prvé dve podmienky budú určite prítomné v bankových spoločnostiach. Keďže vám spoločnosti ponúkajú vyššie sumy, máte aj dlhší čas na zaplatenie (mesiace, v niektorých prípadoch aj roky). Úrok je podobný ako vyššie, to znamená od 20-30%, a to aj v bankách.

Dlhodobé pôžičky

Určené sú pre tých, ktorí majú pred sebou veľké projekty, akými sú stavba domu, prestavba či kúpa hocičoho iného, čo si žiada siahnuť hlbšie do vrecka. Záväzok však býva až na 30 rokov, pretože si prostredníctvom nich môžete zobrať až 200 000 eur. Kritéria na ich získanie budú náročnejšie. Dokladovanie príjmu, ručenie nehnuteľnosťou a kontrola registra sú samozrejmosťou. K tomu sa pripájajú aj iné fakty a preverovania, ktoré môžu získanie tohto produktu natiahnuť aj na 14 dní. Úrok je veľmi nízky, niektoré ponuky sú pod 1%, no za to majú niektoré spoločnosti vysoké poplatky za sprostredkovanie.

Na záver tohto delenia by sme chceli dodať, že je veľmi dôležité rešpektovať dátumy splatnosti, pretože v prípade ich nedodržania vám hrozí buď pokutovanie alebo zvýšenie úroku, čo by vašej finančnej situácii určite neprospelo. Preto, ak máte problém so splácaním, radšej o tom okamžite upovedomte danú inštitúciu a poriešte s nimi buď odklad splátky alebo zaplatenie len nejakej časti z nej.

Čo iné by ste mali vedieť?

Základnou podmienkou na to, aby ste si mohli požičať, je byť plnoletý a byť právne spôsobilý. Okrem sumy, ktorú ste si splatili, bude potrebné splatiť aj niečo navyše. To niečo určuje úroková sadzba, ktorá je vopred určená číslom v percentách, ale je už zarátaná vo vašich mesačných splátkach. Jednotlivé spoločnosti si však určujú aj iné poplatky, ktoré sa opäť určujú v percentách a predstavuje ich ročná percentuálna miera nákladov tzv. RPMN, ktoré býva o čo si vyššie, pretože v sebe obsahuje aj úrokovú sadzbu. Ako však vidíte, dôležité je hlave pre sumách, ktoré treba splácať viac rokov. Niektoré spoločnosti si účtujú aj poplatok za poskytnutie úveru, čo nemusí byť nízka suma. Preto si všetky tieto údaje naštudujte ešte predtým, ako zmluvu podpíšete a potom sa budete chytať za hlavu.

Pôžičky či úvery, vo svojej podstate je to to isté a môžete sa o tom presvedčiť buď v tomto článku alebo na internete.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *